Jsou Pasti na ovády nebezpečné?
V roce 2020 se objevilo několik článků o škodlivosti pastí na ovády v zahraničním odborném tisku. Tyto vznikly na základě studie týkající se pastí "s kloboukem a nádobkou" Asociace amatérských jezdců (VFD) v Německu.
Již několik let se ve výbězích koní vyskytují Pasti na ovády. Jejich princip je jednoduchý. Černou kouli pověšenou na provázku vyhřeje sluníčko a vít jí pohybuje ve větru. Pro krevsající hmyz, který se orientuje převážně infračervenými senzory potom představuje kořist - teplokrevného živočicha. Usedne na kouli a je způsobem odpovídajícím druhu pasti chycen.
Jak však odhalila nedávno zveřejněná studie, umírá v něm často i jiný hmyz.
Od roku 2017 zkoumala projektová skupina společně s vědci, asociacemi na ochranu přírody a úřady, jaký vliv mají pasti na ovády na úmrtnost jiných druhů hmyzu. Ve společné studii byly pasti analyzovány na různých místech v Severním Porýní-Vestfálsku po dobu 21 týdnů. Celkově pasti chytily více než 50 000 jedinců, ale jen asi 2 000 z nich byly hovada. K usmrcenému hmyzu patřilo také více než 400 motýlů a 70 divokých včel.
Závěr studie hovoří o nutnosti přispůsobit režim používání pastí období výskytu krevsajícího hmyzu v oblasti. *
VFD vypracovala řadu doporučení pro používání pastí na ovády. Ta by měla pomáhat zvyšovat účinnost pasti a současně chránit biologickou rozmanitost hmyzu.
Doporučení * pro použití pastí na ovády (lze použít pro pasti Sticky Trap, které ale nebyly ve studii zkoumány) :
- Past používejte pouze v sezóně výskytu hovad (přibližně od poloviny června do poloviny září). Demontujte na konci léta, jakmile zpozorujete, že dochází jen k sporadickému záchytu hovad.
- Udržujte v okolí pasti vegetaci s krátkou trávou.
- Past postavte pouze tak, aby byla po většinu dne na slunci, tj. pokud možno z dosahu stínu stromů.
Následná doporučení se týkají pastí s nádobkou s tekutinou, která slouží jako dodatečný atraktant.
- Přidejte do záchytné kapaliny prací prostředek nebo mýdlo bez vůní (např. Neutrální mýdlo).
- Vyměňujte zachycovací tekutinu nejméně každé 3 dny nebo denně při vysokých teplotách.
- Umístěte zachycovací nádobu na zem v noci, stejně jako v chladných dnech, kdy hovada nelétají.
- Nenechávejte zachycovací nádobu v pasti ani bez kapaliny, zachycovací nádoba je lapačem hmyzu i bez kapaliny.
Pasti na ovády Sticky Trap neobsahují nádobku s vodu, která často slouží právě jako atraktant pro hmyz, který hledá vodu. Voda v pasti v čase, kdy klesne teplota (v noci či brzy rtáno), zůstává teplá, ohřívá okolí a láká vyšší teplotou hmyz, který se letí "ohřát". Tyto vlastnosti u pastí Sticky Trap odpadají z jejich samotného principu.
Zdroj: Sticky Trap, * PferdeRevue (https://www.pferderevue.at/aktuelles/haltung/2020/insektensterben--beliebte-bremsenfalle-toetet-bienen-und-schmett.html)